Mleko modyfikowane jest preparatem, który zastępuje pokarm kobiecy

Czym jest modyfikowane mleko?

Mleko modyfikowane jest preparatem, który zastępuje pokarm kobiecy. Mleko modyfikowane zostało opracowane z myślą o dzieciach, które po prostu piersią nie mogą być karmione. A jakie są rodzaje mlecznych mieszanek? Jak wybrać najlepsze modyfikowane mleko dla niemowląt oraz dla małych dzieci? Czym w ogóle się różnić od krowiego mleka? Mleko modyfikowane to właśnie najczęściej mleko krowie, które podczas obróbki specjalnej zostało zmodyfikowane w ten sposób, aby składem swoim przypominało jak najbardziej pokarm kobiecy. Nie ulega żadnym wątpliwości, że mleko mamy jest dla dziecka możliwie najlepsze. Dlaczego? Chodzi o to, że swoim składem odpowiada idealnie na potrzeby dziecka. To właśnie dlatego maluszek przez pierwsze pół roku życia powinien karmiony być tylko i wyłącznie piersią. Nie jest to zawsze jednak możliwe. Przychodzi wówczas z pomocą modyfikowane mleko.

Podstawą tworzenia mleka dla małych dzieci oraz wcześniej dla niemowląt jest zwykle krowie mleko, które się poddaje modyfikacjom odpowiednim. Czym zatem modyfikowane mleko się różni od krowiego mleka? Podczas produkcji jak i także obróbki się doprowadza do obniżenia samej ilości białka, potasu czy też sodu. Do tego podczas obróbki zwiększana jest ilość nienasyconych tłuszczów, kultur bakterii oraz witamin w pokarmie mamy oraz także laktozy. Są również istotne modyfikacje w samym obrębie składu białka. Dzięki temu właśnie mleczna mieszanka jest jak najbardziej dostosowywana do potrzeb jak i także możliwości brzuszków małych oraz wspiera rozwój prawidłowy dzieci.

Rodzaje mleka modyfikowanego


Mleko modyfikowane z uwagi na sam wiek dziecka, dla którego jest ono przeznaczone dzieli się dokładnie na:

  • początkowe mleko, oznaczone jako 1. Są to wszelkie produkty przeznaczone dla noworodków oraz niemowląt do szóstego miesiąca życia. Co więcej pokrywają także żywieniowe zapotrzebowanie niemowląt najmłodszych.
  • następne mleko, oznaczone jako 2. Jest to mleko dla dzieci po szóstym miesiącu życia oraz do dwunastego miesiąca życia. Jest o wiele mniej zmodyfikowane, a niżeli mleko początkowe, a więc mleko 1. Chodzi o to, że dzieci w tym wieku mają już o wiele sprawniej działający trawienny układ.
  • junior mleko, oznaczone jako 3, 4 lub też 5. To mleko modyfikowane jest przeznaczone dla dzieci, które już ukończyły rok, a więc dwanaście miesięcy.

Jeśli zaś chodzi o wybór konkretnego mleka, to jest to już wybór indywidualny, którego dokonać muszą rodzice już samodzielnie. Ewentualnie zawsze mogą się poradzić specjalisty. W tym wypadku specjalistą jest na pewno lekarz pediatra.

People obraz autorstwa jcomp - www.freepik.com